Solární plachta na bazén je jedno z nejdůležitějších příslušenství


Kdybychom se vás zeptali, které bazénové příslušenství považujete za velmi důležité, většina z vás by odpovídala ve smyslu dezinfekce vody a filtračního zařízení. Ano, to je také pravda a bez toho se skutečně neobejdete, ale je tu ještě jedna věc, kterou bychom mohli zařadit na stejnou úroveň – solární plachta na hladinu. Teď se můžete domnívat, že je to nesmysl, a že plachta je jen podpůrná, vedlejší věc, bez níž se u bazénu klidně obejdeme, a tak se toto tvrzení pokusíme vyvrátit jednoduchými počty.

kapka na hladině vody

Každý den se venku v přírodě vypaří z vodní plochy určitý podíl vody – je to přirozený koloběh vody v přírodě. Z jednoho metru čtverečního uniká do ovzduší za 24 hodin asi pět litrů vody. Toto se zdá zanedbatelné, ale když si propočítáte, kolik vody se vypaří z vašeho bazénu, protočí se vám oční panenky. Provozujete-li bazén o rozměrech 8 x 5 metrů, ve kterém se už dá i dobře plavat, den co den se z něj vypaří 200 litrů vody. Za měsíc to bude již šest kubíků a za půl roku koupací sezóny celkem 36 kubíků vody. Jestliže takto provozujete bazén 15 let, za tu dobu se z něj vypaří 540 krychlových metrů vody, což je v přepočtu na vodné a stočné (cca 130 Kč) (když musíte vodu dopouštět) přibližně 70 tisíc korun.

voda v bazénu

Uvědomte si, že vyhazujete peníze oknem, vypařená voda putuje do ovzduší a nepřináší vám žádný přímý užitek, takže když si pořídíte krycí plachtu, jejíž životnost je zhruba těch 15 let, ušetříte nemalé peníze, které můžete investovat mnohem rozumnějším způsobem.

Krycí solární plachty na bazén se na bazén vyplatí pokládat neustále, když se v něm nekoupete, protože se tím i snižuje její znečištění prachem a biologickým odpadem (tráva, listí, mechy, pyl atd.). Zároveň se šetří dezinfekční prostředky a náklady na provoz filtračního zařízení, což opět přináší úsporu vyplácených financí z rodinného rozpočtu.