Žaluzie jsou stále nejrozšířenějším typem zastínění oken a s poměrně bohatou historií. Byly využívány již před staletími, i když v primitivnější formě .
Proč zůstat u klasiky
Snadná montáž – montovat žaluzie znamená tvůrčím způsobem si hrát. Je to jedna z oblíbených prací v interiéru, neboť je snadná, relativně nenamáhavá a rychlá, a výsledek vždy příjemně překvapí. Jistě si dobře uvědomujete, že existují práce nevděčné, po nichž se za pár dnů výsledek naprosto anuluje, což je např. úklid nebo vaření. Zůstane ve vás dobrý pocit jen pár hodin nebo dnů, zatímco na žaluzie budete svůj zrak mířit mnoho let. A montáž můžete svěřit i trochu zručnému muži, bude k tomu zapotřebí jen základní nářadí a elektrická vrtačka.
Ochrana soukromí – naklopením lamel docílíte takového úhlu, že zvenčí nelze rozeznat předměty uvnitř místnosti, vy ale dobře uvidíte, co se děje mimo váš dům nebo byt. To je značná výhoda oproti ostatní stínící technice, u svislých látkových žaluzií, rolet a posuvných stěn tohoto efektu nedocílíte.
Barevný soulad – s interiérem je lze sladit naprosto dokonale, neboť se vyrábí z eloxovaného hliníku a ten lze barevně odlišit v desítkách odstínů. Velmi působivé jsou také dřevěné lamely, které působí jako luxusní bytový doplněk. Výhodou je i možnost využít vzorkovníku a zkoušet jednotlivé vzorky přímo doma.
Cena – Tento typ zastínění je nejlevnější, a pokud netrváte na profesionálním řešení a potřebujete zastínit např. technickou místnost, lze zvolit levnější výrobky z hobby marketu, jejichž kvalita je stále uspokojivá.
Nevýhoda
Tepelná izolace – zastínění vůči slunečním paprskům je v tomto případě dokonalé, ale nikoliv tepelný štít. Zvláště tmavá barva lamel pohlcuje sluneční záření a absorbuje teplo. Alespoň částečnou ochranu proti sálání tepla ze slunce poskytnou bílé žaluzie, ovšem pokud vám jde o kvalitní izolační vrstvu, sáhněte po venkovních žaluziích nebo roletách. Ne náhodou se ve státech jižní Evropy montují na fasádu domů venkovní dřevěné okenice.